Szczytkowice
18 Wrzesień 2019
Nawigacja
Strona Główna
Kategorie Newsów
Artykuły o Szczytkowicach
Galeria
Forum
Polecane strony
Kontakt
Na Forum
Najnowsze Tematy
zaginął pies
Gründlich Dutze...
Institution Fün...
Higieniczny wypi...
Solić kowal pod...
Najciekawsze Tematy
O nas w prasie [11]
Żarty - żarciki [8]
Z przymrużeniem oka [6]
Wycieczki [6]
Hydepark - Luźne ... [2]
Ostatnie Artykuły
Przetarg, Roboty bud...
Plan Odnowy Miejscow...
Gospodarka Szczytkowic
Dziedzictwo Kulturowe
Powierzchnia Szczytk...
Nasze filmy
OSP
OSP Szczytkowice
tel. alarmowe: 998 oraz 112
Prezes: Agnieszka Bielecka
Naczelnik: Sebastian Skóra
Sekretarz: Tomek Bielecki
Gospodarz: Paweł Gierczak
Skarbnik: Niedźwiedź Marcin
Drużyna piłkarska
AMESKO SZCZYTKOWICE
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 303
Najnowszy Użytkownik: tgcrhpivnb
Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich Szczytkowice
tel.
Prezes Koła: Ewa Gierczak
Firmy w Szczytkowicach
Miejsce na Twoją reklamę
Żart Dnia
Najbliższe święta


Imieniny
Twoje IP
Integracyjny wyjazd do Karpacza
Podróże małe i duże Integracyjny wyjazd do Karpacza został zorganizowany przez panią sołtys jako forma podziękowania dla Szczytkowiczan za aktywny udział w życiu wsi, zarówno za pomoc przy wszelkich przedsięwzięciach jak i uroczystościach. Nagrodę za wieniec dożynkowy przeznaczono na opłacenie przejazdu dla aktywnych społecznie mieszkańców.
Również tę wycieczkę możemy zaliczyć do udanych. Jakby na zawołanie pojawiła się piękna pogoda sprzyjająca zwiedzaniu. I tak na pierwszy ogień poszło Muzeum w Gross-Rosen. Obóz powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Zwiedzanie zaczęliśmy przy makiecie obozu, o którym opowiedziała nam pani przewodnik. Obejrzeliśmy ekspozycję przedstawiającą historię obozu, obozowe stroje i przedmioty codziennego użytku. Na ścianach zdjęcia przedstawiające realia obozowego życia i fotokopie dokumentów. Ciekawostką jest, że aż 209 firm i zakładów wykorzystywało prace więźniów KL Gross-Rosen, m.in. Siemens u.Halske, Blaupunkt, Krupp AG, Telefunken, Zeiss, IG Farben, Osram, Arado-Werke, Dynamit AG, Nobel, Philips.
Zbudowanymi przez więźniów schodami udaliśmy się do miejsca skąd wydobywano granit. Dno monumentalnego, zatykającego dech w piersiach kamieniołomu zalane jest wodą. Wokoło pozostałość infrastruktury - wyciągarki z rozwieszonymi jeszcze linami, budki strażników, stare lampy i wielkie granitowe bloki ułożone wzdłuż alejki przeznaczonej dla zwiedzających. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie i terroryzowanie więźniów zarówno przez załogę SS, jak i więźniów funkcyjnych powodowały dużą śmiertelność, a KL Gross-Rosen postrzegany był jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. W samym obozie zwiedziliśmy nieliczne odrestaurowane baraki, min. kuchnię, barak francuski, obejrzeliśmy polowe krematorium, ścianę śmierci i mauzoleum. Poznaliśmy też nieznaną historię boksu i piłki nożnej.
W drodze do Karpacza zwiedziliśmy średniowieczną warownię. W XIII wieku, nad Nysą Szaloną, na wygasłym wulkanie wzniesiono zamek. Przyciąga i zadziwia do dziś. Tajemne zakamarki, dziedziniec, klimatyczny bar "Pod Karłem" na terenie zamku, 28 metrowa wieża i co roku Castle Party. To oczywiście Zamek Bolków. W jesiennych barwach wygląda niezwykle malowniczo i warto spędzić w nim trochę czasu podziwiając ruiny i widoki z wieży.
Nie sposób pominąć też usytuowanej w Górnym Karpaczu na zboczu Czarnej Góry Świątyni Wang. Ta średniowieczna, drewniana budowla stanowi największą atrakcję Karpacza. Powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii, a do Karpacza trafiła dzięki hrabinie von Reden. Jednym z wielu ciekawych miejsc jakie zwiedziliśmy jest niewątpliwie Zapora na Łomnicy, która tworzy niewielkie jeziorko zaporowe. Szczytem zapory prowadzi szlak turystyczny, którym to mieliśmy okazję się przespacerować.
A co wieczorem? - oczywiście kręgle! Mimo wielogodzinnego zwiedzania i zmęczenia wszyscy chcieli spróbować swoich sił. Wielu z nas z kręglami miało do czynienia po raz pierwszy ale większość świetnie sobie radziła. Śmiechu i radości było co niemiara.
W niedzielę udaliśmy się do podziemnego Miasta Głuszyca - Kompleks Osówka, który do dziś jest jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Znajduje się na terenie Gór Sowich, gdzie w perfekcyjny sposób wykorzystano ukształtowanie terenu oraz występujący tu gnejs - twardą skałę, która miała stanowić doskonałą osłonę dla projektu o kryptonimie Riese (niem. olbrzym). Budowę ogromnego systemu korytarzy i hal rozpoczęto w 1943 r. Cel prac utrzymywany był w tajemnicy i nikt nie jest w stanie określić, co dokładnie wchodziło w jego skład. Dokumenty dotyczące projektu nie zostały odnalezione, a zdania historyków są podzielone. Do prac przy budowie wykorzystywano więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, których często przemieszczano w różne miejsca, by nie mogli się zorientować gdzie i przy czym pracują. Prace trwały do ostatnich dni wojny jednak Projekt Riese nigdy nie został ukończony.
Choć wycieczka i opowieść naszego przewodnika była bardzo ciekawa z radością opuściliśmy ciemne, zimne i przeszywające na wskroś wilgotne korytarze.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Zamek Książ "OD PIASTÓW DO TAJEMNIC II WOJNY ŚWIATOWEJ" Poznaliśmy historię zamku i jego mieszkańców. Mieliśmy okazję zobaczyć barokowe salony: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. W dalszej części przeszliśmy przez sale zamkowe tj.: Hol Myśliwski, Kompleks Sali Balowej, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Zwiedziliśmy też pomieszczenia zamkowe, które zostały przebudowane podczas II wojny światowej w ramach realizowanego w zamku tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem "Riese" (Olbrzym). Mieliśmy też okazję przejść się urokliwymi tarasami wokół zamku.

Na stronę www
Uczestnicy wycieczki do Karpacza. Zapora na Łomnicy.

DW

Szczytkowice dnia 21 październik 2012 · 1 Komentarzy · 718 Czytań · Drukuj
Komentarze
obserwatorka dnia 30 październik 2012
brawo dla nowego administratora za wyczerpujący, ciekawy i malowniczy opis wycieczki- pozdrawiam Szczytkowice smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polub nas na FB
https://www.facebook.com/SzczytkowiceGminaTrzebnica/
Kalendarz
Pogoda - Czas
586011 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu