Szczytkowice
18 Wrzesień 2019
Nawigacja
Strona Główna
Kategorie Newsów
Artykuły o Szczytkowicach
Galeria
Forum
Polecane strony
Kontakt
Na Forum
Najnowsze Tematy
zaginął pies
Gründlich Dutze...
Institution Fün...
Higieniczny wypi...
Solić kowal pod...
Najciekawsze Tematy
O nas w prasie [11]
Żarty - żarciki [8]
Z przymrużeniem oka [6]
Wycieczki [6]
Hydepark - Luźne ... [2]
Ostatnie Artykuły
Przetarg, Roboty bud...
Plan Odnowy Miejscow...
Gospodarka Szczytkowic
Dziedzictwo Kulturowe
Powierzchnia Szczytk...
Nasze filmy
OSP
OSP Szczytkowice
tel. alarmowe: 998 oraz 112
Prezes: Agnieszka Bielecka
Naczelnik: Sebastian Skóra
Sekretarz: Tomek Bielecki
Gospodarz: Paweł Gierczak
Skarbnik: Niedźwiedź Marcin
Drużyna piłkarska
AMESKO SZCZYTKOWICE
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 303
Najnowszy Użytkownik: tgcrhpivnb
Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich Szczytkowice
tel.
Prezes Koła: Ewa Gierczak
Firmy w Szczytkowicach
Miejsce na Twoją reklamę
Żart Dnia
Najbliższe święta


Imieniny
Twoje IP
Cudze chwalicie, swojego nie znacie - Klasztor i Bazylika Św. Jadwigi
Podróże małe i duże Cudze chwalicie, swojego nie znacie - hasło to przyświecało tegorocznemu spotkaniu pań z okazji nadchodzącego dnia kobiet. Udaliśmy się więc do Trzebnicy, do jednego z największych XIII - wiecznych zabytków architektury sakralnej w środkowej Europie.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy w Klasztorze, po którym oprowadziła nas siostra Olimpia. W ciekawy sposób opowiadała o życiu sióstr, o zabytkach oraz o historii Klasztoru. Po krótkiej modlitwie w kaplicy klasztornej nasza przewodniczka poprowadziła nas krętymi schodami na piętro gdzie zachwyciła nas wielka makieta opactwa wykonana przez leczonego tu francuskiego żołnierza w 1799 r. Zaraz za drzwiami znaleźliśmy się w muzeum osobliwości, urządzonym przez siostry. Jest w nim wiele niezwykłych eksponatów m.in. obrazy świętych, pamiątki z Syberii i Afryki, gdzie zakonnice prowadziły misje, dobrze zachowane cysterskie modlitewniki z XVIII w. a nawet Biblia wielkości pudełka zapałek. W kolejnym pomieszczeniu gabloty pełne złotych kielichów, wysadzanych szlachetnymi kamieniami monstrancji z domów zakonnych likwidowanych przez władze komunistyczne, haftowane ornaty, szopka wykonana przez wrocławskiego rzeźbiarza Brunona Tschotschel w 1933r oraz wiele, wiele innych. Niezwykle ciekawe wydały mi się przedmioty codziennego użytku, znajdujące się w kolejnym pomieszczeniu. Były tam m.in. zabytkowe meble, instrumenty, zegary, porcelana, żelazka z duszą, maszyna do pisania, maszyny do szycia a nawet zeszyt z krawieckimi wykrojami sprzed stu lat, w którym są dokładne opisy kroju pantalonów i dziecięcych ubranek. Także cały stół zastawiony zabytkowymi instrumentami medycznymi. Nie da się w kilku słowach opisać niezwykłości tego miejsca, to trzeba zobaczyć.

w Trzebnickim Klasztorze


Kościół św. Bartłomieja podniesiony do rangi Bazyliki p.w. św. Jadwigi to kolejny cel naszej wycieczki. Tutaj naszym przewodnikiem był brat Marcin. Zwiedzanie zaczęliśmy od jej najstarszej części - romańskiej krypty św. Bartłomieja. Wąskimi schodami zeszliśmy do niewielkiego pomieszczenia, które było kiedyś miejscem pochówku śląskich Piastów oraz zakonnic. W rogu krypty znajduje się mała studzienka która miała ponoć moc uzdrawiania, jednak po osuszeniu stawu wody gruntowe opadły. Przeszliśmy do lapidarium, tu złożone zostały romańskie detale zworników, fragmentów filarów i popiersi. O tym, że krypty były miejscem pochówku świadczą metalowe tabliczki z trumien mniszek które uległy już zniszczeniu - pozostałe szczątki przeniesiono do innego pomieszczenia.
Wnętrze nawy głównej sanktuarium przypomina o św. Jadwidze. Swoje prace poświęcili jej znakomici artyści baroku, m.in. malarz Michał Willman (1630-1706), który naszkicował cykl ze scenami z życia świętej (prace dokończyli jego uczniowie). Centralnym miejscem i celem pielgrzymek jest gotycka kaplica Jadwigi - strzeliste kamienno-ceglane wnętrze z barokowymi ołtarzami i złoconą amboną. Pośrodku wznosi się wspaniały baldachimowy grobowiec z 1680 r., wykonany w pracowniach śląskich mistrzów. Wybitny barokowy rzeźbiarz Franciszek Mangoldt wyidealizował świętą: na płytach z czarnego i różowego marmuru spoczywa alabastrowa postać smukłej, pięknej, młodej kobiety, a przecież Jadwiga umarła mając 70 lat. Przyzwyczajeni do tego wizerunku trzebniczanie byli zdziwieni, kiedy zobaczyli zrekonstruowaną twarz księżnej. W 1993 r. dokonali tego wrocławscy naukowcy - prof. Tadeusz Krupiński i prof. Zbigniew Reichel wykorzystując częściowo zachowaną czaszkę przechowywaną w grobowcu. Zrekonstruowana twarz różni się zdecydowanie od wyobrażeń Świętej, jakie widzimy w postaci rzeźb i na obrazach. Jej oblicze jest pełne godności, lecz noszące ślady wielu trudów i ciężkich życiowych doświadczeń. Widać, że jest to osoba stanowcza, choć nie wyniosła, dostrzec można na niej głębokie uduchowienie. Jak głosi legenda, w trzebnickiej świątyni sam Chrystus oderwał rękę od krzyża, aby pobłogosławić modlącą się świętą Księżnę.
W zakrystii uwagę przykuwa symbolizująca żłóbek miniaturowa złocona kołyska. Spoczywa w niej ceramiczna figurka Dzieciątka Jezus (XV w.) przykryta haftowaną kołderką.

Bazylika


Zapraszam do galerii gdzie można zobaczyć fotografie z wycieczki do Klasztoru i Bazyliki.
Klasztor i Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy

Po wycieczce zmęczone, trochę zmarznięte lecz zadowolone panie zebrały się w naszej sali. Pani Ewa z koła gospodyń wiejskich podała rozgrzewającą zupę cebulową z grzankami. Były kanapki, sałatka, pyszne ciasto i ciastka, owoce, soki oraz przysłowiowa lampka wina.
Dzień spędziliśmy nie tylko pożytecznie ale i bardzo przyjemnie.
Dziękujemy naszym przewodnikom, oraz paniom, które przygotowały poczęstunek.

Szczytkowice dnia 05 marzec 2012 · 0 Komentarzy · 1015 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Polub nas na FB
https://www.facebook.com/SzczytkowiceGminaTrzebnica/
Kalendarz
Pogoda - Czas
586056 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu